Jak dobrze zorganizować pracę zdalną

Jak dobrze zorganizować pracę zdalną

Praca z domu jest marzeniem wielu osób. Ci, którzy już je spełnili chwalą sobie wiele zalet takiej formy pracy. Należy do nich między innymi większa niezależność i, w wielu wypadkach, możliwość samodzielnego ustalania godzin pracy. W praktyce oznacza to, że niektórzy pracują tak jak robiliby to w biurze, od 8 do 16 lub od 9 do 17, inni zaś stawiają na odmienne godziny. Niektórym osobom łatwiej skupić się wieczorami i w nocy, więc zaczynają swoją pracę na przykład o 18 i pracują do 2 w nocy. Mówimy tutaj oczywiście o systemie 8-godzinnym, istnieje jednak dużo więcej różnorodnych możliwości. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Organizacja czasu pracy

Najważniejszym elementem w organizacji czasu pracy jest planowanie. Zdanie się na przypadek w tej kwestii może mieć negatywne skutki i przynieść marne efekty. Jeśli zaś zaplanujemy konkretne godziny pracy, nic nas nie rozproszy. Warto pamiętać o tym, że nasz praca różni się tylko miejscem jej wykonywania, jednak poza tym, powinniśmy patrzeć na nią identycznie jak na tą wykonywaną w biurze. Dlatego jeśli zakładamy, że zaczniemy pracę kiedy się wyśpimy i wstaniemy, niezależnie czy będzie to godzina 8 rano, czy 12 w południe, może się to okazać nie najlepszym pomysłem. Mówimy tu jednak o osobach zatrudnionych na cały etat, gdyż w przypadku tych pracujących na własną rękę, czas pracy nie ma większego znaczenia.

Jak długo pracować

W tym drugim przypadku, jakim jest praca na własny rachunek, istnieją dwa niebezpieczeństwa. Pierwszym z nich jest trudność w zorganizowaniu sobie czasu przeznaczonego tylko i wyłącznie na pracę. Czasu tego może nam brakować i może się okazać, że w ciągu dnia, a następnie tygodnia i miesiąca nie zrobiliśmy zbyt wiele, a co za tym idzie, nie zarobiliśmy wystarczająco. Drugi niebezpieczeństwem jest natomiast sytuacja odwrotna – może się okazać, że pracujemy za długo i jest to znacznie więcej niż 40 godzin tygodniowo. Jest to dopuszczalne przez krótki okres czasu, na przykład przy pracy nad konkretnym projektem, jednak nie jest to na dłuższą metę ani dobre, ani zdrowe.