Edukacja dziecka – co obejmuje

Edukacja dziecka – co obejmuje

Edukacja dziecka zaczyna się bardzo krótko po jego narodzinach. Już od swoich pierwszych dni zaznajamia się z rodzicami. Z czasem zaczyna rozpoznawać ich głosy, a także wygląd. Jednak nawet zanim to nastąpi podejście do dziecka może mu wiele powiedzieć o rodzicach. Fakt, czy okazują mu oni emocje oraz ile czasu mu poświęcają może wpłynąć na to w jaki sposób dziecko będzie postrzegać świat, a także jak samo będzie wyrażało uczucia. Edukacja emocjonalne dziecka zaczyna się więc już od pierwszych tygodni życia dziecka i trwa przez cały czas jego wychowania. Jakie jeszcze formy edukacji są dziecku niezbędne?

Edukacja małego dziecka

Warto rozważyć tę kwestię na różnych etapach rozwoju dziecka. Bardzo małe dzieci mogą rozwijać swoje zdolności poznawcze. Są do tego stworzone specjalne maty i zabawki, które pomagają dziecku poznawać świat za pomocą dotyku. Podobnie poznaje ono swoje własne ciało, na przykład chwytając za nóżki. Tak samo poznaje coraz lepiej rodziców. Kiedy dziecko ma już kilka lat, stopniowo zaczyna poznawać kolejne elementy otaczającego go świata. Zaczyna dostrzegać różnorodność i zdawać sobie sprawę, że istnieje jeszcze wiele innych ludzi oprócz jego rodziców. W końcu nadchodzi czas na edukację szkolną, na którą zresztą można dziecko przygotować odpowiednio wcześnie.

Edukacja szkolna

Na kolejnym etapie rozwoju i wzrostu dziecka, pojawia się edukacja szkolna. Jej głównym celem jest zapoznanie dziecka z konkretnym materiałem edukacyjnym. Im dziecko jest starsze, tym materiału jest więcej i jest on bardziej złożony. Oprócz typowego przekazywania wiedzy, szkoła pozwala także na stworzenie pewnych wzorców zachowań jeśli chodzi o relacje z innymi osobami – zarówno rówieśnikami jak i nauczycielami. Podobnie wygląda to w przedszkolu, jeśli zdecydujemy się na posłanie do niego naszego dziecka. Nie bez znaczenia jest także edukacja, którą otrzymuje w domu. Chociaż szkoła ma w tym pomóc, to jednak duży wpływ na zachowanie dziecka ma to, co wyniesie z domu rodzinnego. Warto więc poświęcać mu czas zarówno kiedy jest małe, jak i kiedy stanie się nastolatkiem.