Zagrożenie dla środowiska po pożarze Merkury Market w Krośnie: negatywny wpływ na wody powierzchniowe

Zagrożenie dla środowiska po pożarze Merkury Market w Krośnie: negatywny wpływ na wody powierzchniowe

Badania przeprowadzone przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Rzeszowie, które miały miejsce 12 lipca, potwierdzają szkodliwe skutki niedawnego pożaru sklepu Merkury Market na terenie Krosna dla lokalnych zasobów wodnych. Problematyczne zmiany w jakości wód powierzchniowych zostały zaobserwowane na podstawie analizy próbek wody i ścieków pobranych w ramach oceny oddziaływania zdarzenia na okoliczne ekosystemy.

Negatywne zmiany obejmują pogorszenie fizycznych i tlenowych parametrów próbek oraz wzrost wskaźników zasolenia. Odkryto również nieznaczny spadek reakcji pH w badanych próbkach – podaje Katarzyna Piskur, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Sytuacja jest najgorsza w przypadku próby pobranej z rzeki Lubatówka, blisko mostu przy ulicy Wyszyńskiego w Krośnie, co jest najbliższym punktem do źródła zanieczyszczenia.

Podczas analizy ścieków (wód popożarniczych) z odprowadzenia stwierdzono wysokie stężenia substancji szkodliwych dla środowiska. Odnotowano wzrost wskaźników zanieczyszczenia, takich jak naftalen, antracen, fluoranten i benzo(a)piren, zarówno w próbkach wody z rzeki Lubatówka po przyjęciu wód popożarniczych, jak i w próbkach z rzeki Wisłok.

– Wyniki analiz potwierdzają obniżenie jakości badanych wód powierzchniowych po przyjęciu ścieków (wód popożarniczych) powstałych podczas akcji ratowniczo-gaśniczej sklepu Merkury Market na ulicy Bieszczadzkiej w Krośnie. To dowodzi negatywnego wpływu tego incydentu na lokalne zasoby wodne – mówi rzecznik. Wskazuje również, że wysoka temperatura i niski poziom tlenu rozpuszczonego w wodzie mogą prowadzić do zagrożenia dla miejscowej fauny, w tym śnięcia ryb.