Czy praca wakacyjna jest opłacalna

Czy praca wakacyjna jest opłacalna

Zbliża się sezon wakacyjny, kiedy na rynku pojawia się coraz więcej ofert pracy. Jest to częstokrotnie praca tymczasowa bądź sezonowa. Najłatwiej znaleźć ją w miejscach typowo turystycznych, nad morzem albo w górach. Z drugiej strony możemy znaleźć pracę tymczasową przy zbiorach, do której wielu pracodawców szuka rąk do pracy. Co ciekawe, można zaobserwować, że mimo wielu pojawiających się ofert, brakuje chętnych. Jedni dochodzą do wniosku, że praca taka jest nieopłacalna, inni z kolei się do takiej pracy nie nadają. Przyjrzyjmy się więc pokrótce różnym ofertom pracy sezonowej oraz tymczasowej.

Praca w turystyce

Jedną z największych branży oferujących pracę sezonową jest branża turystyczna oraz wszystkie z nią powiązane. Można więc bez większych problemów znaleźć pracę na przykład w hotelach, czy pensjonatach. Poszukiwani są również kelnerzy oraz osoby, które będą pracowały w kuchni restauracji, a także w budkach w fast-foodami, czy food truckach. Oferty takie możemy znaleźć na specjalnych portalach przeznaczonych specjalnie dla pracy sezonowej. Można je znaleźć również w ogólnych serwisach pracy, jednak tutaj musimy je odróżnić od innych ofert pracy stałej. Warto przy tym zaznaczyć, że praca w turystyce może być dosyć wymagająca i obciążająca i że zazwyczaj jest to więcej niż 8 godzin pracy dziennie, czy 40 godzin tygodniowo.

Praca przy zbiorach

Kolejną możliwością jest praca przy zbiorach warzyw i owoców. W tym roku znajdziemy bardzo dużo możliwości zatrudnienia w tym charakterze. Wynika to z faktu, że wielu hodowców zatrudniało do tej pory Ukraińców. W tym roku wielu z nich nie mogło przyjechać do Polski, a pracy przy zbiorach podejmują się obecnie w większości kobiety. Jest ich jednak niewystarczająco, dlatego wielu sadowników poszukuje dużych ilości nowych pracowników. Oferta skierowana jest do osób zdrowych, które będą w stanie pracować około 10 godzin dziennie przez cały okres zbiorów. Jeśli chodzi o wynagrodzenie jest ono bardzo zróżnicowane i zależy od konkretnego warzywa czy owocu jaki ma być zbierany. Przykładowo, za kobiałkę truskawek można dostać około 2 złotych, natomiast przy zbiorach szparagów, czy innych warzyw możemy zarobić dniówkę w okolicach 150-200 złotych. Jest o z pewnością dobra propozycja dla osób, które pozostają bez stałej pracy.