Szpital w Krośnie dostanie wyższy ryczałt. Ile dokładnie trafi do placówki?

Szpital w Krośnie dostanie wyższy ryczałt. Ile dokładnie trafi do placówki?

Jeszcze w 2021 roku wiele szpitali w całej Polsce, głównie będących placówkami powiatowymi otrzyma spory zastrzyk gotówki. Całkowita kwota zwracanego ryczałtu wyniesie 730 milionów złotych. Pierwsza część tych środków trafi do szpitali już w październiku i będzie ona zawierała wyrównanie od 1 lipca 2021 roku.

Sytuacja w polskich szpitalach powoduje, że każdy zastrzyk gotówki jest na wagę złota. Okazuje się, że niebawem to się wydarzy. Do placówek trafią środki, które nie będą jakkolwiek uzależnione od pieniędzy, które dotychczas resort zdrowia przeznaczał na wynagrodzenie w systemie ochrony zdrowia.

Spory zastrzyk gotówki dla szpitala w Krośnie

Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych jest zdania, że podwyżka ryczałtu jest dobrą wiadomością z uwagi na fakt, że na zmianie tej skorzysta między innymi niemedyczny personel placówek. Wzrost wynosi 7%, a co najważniejsze obejmuje wsteczny termin od 1 lipca.

Szpitale powiatowe średniej wielkości, należące do II stopnia PSZ na skutek wzrostu ryczałtu otrzymają ponad 1,5 miliona złotych w 6-miesięcznej perspektywie. Placówki należące do I stopnia PSZ otrzymają z kolei ponad 600 tysięcy złotych na drugie półrocze 2021 roku.

Na samym Podkarpaciu ryczałt szpitalny wzrośnie o 69,5 miliona złotych. Biorąc pod uwagę podział tych środków na wszystkie placówki w województwie, do Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie trafi aż 4,3 miliona złotych.