Wynajem wakacyjny własnego mieszkania

Wynajem wakacyjny własnego mieszkania

Posiadanie mieszkania w turystycznej miejscowości ma swoje wady i zalety. Latem spotkamy się tu z tłumem turystów od rana do późnych godzin wieczornych. W pozostałych częściach roku również będą oni przyjeżdżać, jednak będzie ich zdecydowanie mniej, chyba że mieszkamy w górach. Jednak sytuacja ta ma swoje zalety. W czasie największego napływu turystów my możemy wyjechać zupełnie gdzieś indziej, nawet na całe 2-3 miesiące, a w tym czasie wynajmować nasze mieszkanie. Jest to oczywiście opcja dla tych, których praca nie trzyma w określonym miejscu, gdyż na przykład pracują zdalnie. Jeśli jednak musimy zostać w mieście być może uda się na ten czas zatrzymać u rodziny, czy w jakimś niedrogim pensjonacie. Czy jest to opłacalne? I jak w ogóle wygląda wynajem własnego mieszkania?

O czym pamiętać

Na pewno musimy być świadomi zagadnień prawnych, które są związane z wynajmem mieszkania. O ile zyski z wynajmu nie są naszym głównym źródłem utrzymania, nie musimy zakładać działalności gospodarczej. Nie jesteśmy jednak wolni od podatków i o ich opłacaniu musimy pamiętać, jeśli nie chcemy aby spotkały nas różne nieprzyjemności. Wysokość podatku wynosi 8,5% w przypadku zysku nie przekraczającego 100 tysięcy złotych. Jeśli już zdajemy sobie sprawę z kwestii prawnych, warto zająć się kwestiami typowo praktycznymi, a więc przygotowaniem mieszkania pod wynajem. Musimy opróżnić je z wszystkiego co do nas należy, a więc ubrań, dokumentów, czy innych przedmiotów. Możemy zostawić wyposażenie kuchni oraz niektóre sprzęty, tak aby najemcy mogli z nich korzystać.

Za ile wynająć mieszkanie

Kolejna kwestia, którą musimy przemyśleć, to koszt wynajmu. Będzie on zależał od wielu czynników, wśród których można wymienić chociażby jego lokalizację, wielkość oraz styl w jakim jest wykończone i urządzone. Zazwyczaj najmniej przykuwające uwagę, niewielkie mieszkania, urządzone w starym stylu wynajmiemy za niewielkie kwoty, ok. 150-200 złotych. Za ładniejsze mieszkanie możemy dostać nawet 300-350 złotych, a za takie urządzone w bardzo nowoczesnym lub wyszukanym stylu nawet 400-500 złotych lub nieco więcej przy większej powierzchni takiego apartamentu.