Wstępna lista projektów w Budżecie Obywatelskim. Zawiera aż 58 propozycji

Wstępna lista projektów w Budżecie Obywatelskim. Zawiera aż 58 propozycji

Mieszkańcy Krosna zgłosili aż 58 projektów, które według nich mogłyby zostać w przyszłym roku zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Władze miasta wstępnie zaakceptowały 42 z nich, jednak liczba ta zostanie zredukowana do 18 listopada, kiedy to zostanie ogłoszona pełna lista przyjętych koncepcji.

Najbliższa edycja budżetu obywatelskiego w Krośnie jest rekordowa, bowiem jeszcze nigdy nie było do przeznaczenia na inwestycje aż tak dużej kwoty. Wynosi ona aż 2 295 000 zł, co stanowi wzrost względem poprzednich edycji o około 300 tysięcy złotych. Dotychczas kwoty te były dzielone na dwie części, z czego jedną przeznaczano na projekty ogólnomiejskie, a drugą na osiedlowe i dzielnicowe.

Dominują projekty o charakterze osiedlowym i dzielnicowym

W tegorocznej edycji podział środków będzie inny. Na projekty ogólnomiejskie przeznaczone zostanie niemal pół miliona złotych, zaś na osiedlowe i dzielnicowe aż 1 837 000 złotych. Władze miasta tłumaczą to tym, że mieszkańcy najczęściej korzystają z atrakcji i dodatkowych miejsc do rekreacji, które są skierowane do lokalnych społeczności.

Każda dzielnica i osiedle mają przypisane konkretne kwoty do wykorzystania, które zostały wyliczone na podstawie liczby mieszkańców i powierzchni. Na wstępnej liście projektów większość stanowią właśnie dzielnicowe, zaś ogólnomiejskich jak dotąd przyjęto 17.

Przykłady zgłoszonych do realizacji projektów

Największe kwoty realizacji dotyczą takich propozycji, jak budowa Edukacyjnego Placu Zabaw przy przedszkolu nr 3 (458 tysięcy złotych), modernizacja infrastruktury Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących oraz strażnicy OSP W Turaszówce (452 702 zł), czy też przebudowa wjazdu i budowa parkingu przy cmentarzu na ulicy ks. Popiełuszki (458 tysięcy złotych).

Generalnie większość projektów została zgłoszona przez mieszkańców poszczególnych dzielnic Krosna. Duża część z nich to projekty inwestycyjne, dotyczące remontów dróg, oświetlenia czy miejsc parkingowych. Wśród propozycji pojawiały się również pomysły związane z zielenią i miejscami rekreacyjnymi.