Inwestycja w Krosno: Budowa bloku energetycznego zasilanego odpadami komunalnymi

Inwestycja w Krosno: Budowa bloku energetycznego zasilanego odpadami komunalnymi

Na Podkarpaciu, w granicach Krośnieńskiej Elektrociepłowni, realizowany jest projekt budowy bloku energetycznego. Unikalność tego przedsięwzięcia polega na wykorzystaniu jako paliwa odpadów komunalnych pozostałych po procesie sortowania. Kluczowy element instalacji, piec wahliwy, już dotarł na plac budowy. Całość projektu, którego koszt oszacowano na ponad 135 milionów złotych, ma być gotowa do użytku w roku 2024.

Za tę inwestycję odpowiedzialny jest Krośnieński Holding Komunalny (KHK), natomiast wykonanie prac powierzono konsorcjum polsko-francuskim składającym się z firm Instal Warszawa i Tiru Paprec Group.

Jak podkreśla Janusz Fic, Prezes KHK, aktualnie na teren budowy trafiają kolejne niezbędne elementy technologiczne całej instalacji. Najistotniejszy spośród nich, piec wahliwy, stanowi „serce” planowanego bloku energetycznego.

„Dla naszej inwestycji to moment kluczowy. Dostarczenie pieca, który jest jednym z najbardziej istotnych urządzeń dla funkcjonowania tej całej instalacji, gdzie będą spalane odpady pochodzące z procesu sortowania, napawa nas optymizmem. Daje to również dobrą prognozę dla dalszych etapów realizacji projektu i pozwala przypuszczać, że już jesienią przyszłego roku instalacja zostanie oddana do użytku” – zaznacza prezes Fic.