Czy spanie w hamaku to dobry pomysł?

Czy spanie w hamaku to dobry pomysł?

Hamaki od pewnego czasu stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Jedni zawieszają je w ogrodzie czy na działce, inni na balkonie, jeszcze inni zabierają w każdą podróż. Wypoczynek na hamaku i spędzenie w nim leniwego popołudnia z całą pewnością ma swój urok. Wystarczy dobra książka, ulubiona kawa, czy herbata i pełen relaks zapewniony. Istnieje jednak coraz bardziej powiększająca się grupa osób, która hamak traktuje nie tylko jako miejsce wypoczynku popołudniową porę, ale również jako sposób na nocleg w czasie wyjazdów. Czy faktycznie jest to dobry sposób na spędzenie nocy i, przede wszystkim, czy można się wygodnie wyspać w hamaku?

Spanie w hamaku

Spanie w hamaku ma swoje wady i zalety. Do zalet należy niewątpliwie możliwość zaplanowania noclegu praktycznie w każdym miejscu gdzie są drzewa, czy też inne możliwości jego rozciągnięcia. Nocleg taki mamy oczywiście za darmo, a więc jest to bardzo ekonomiczna forma podróżowania. Poza tym, nie jesteśmy ograniczeni miejscem do spania. Tylko od nas zależy gdzie dokładnie się rozłożymy. Może to być las, ogród, czy nawet schron w górach, gdzie hamak przywiążemy do belek sufitowych. Z drugiej strony, trzeba pamiętać o tym, że hamak sam w sobie nie zapewnia nam ochrony przed wieloma czynnikami atmosferycznymi. Deszcz, silny wiatr, czy chłód mogą być sporą przeszkodą w spaniu na hamaku, jeśli nie mamy dodatkowe sprzętu.

Dodatkowy sprzęt

Istnieją jednak firmy, które zajmują się produkcją takiego sprzętu, przeznaczonego właśnie do spania na hamaku. Wśród typowych produktów możemy znaleźć między innymi płachtę przeciwdeszczową, którą zawiesza się nad hamakiem, a także specjalną podkładkę, która chroni przed wiatrem i chłodem. Możemy również zaopatrzyć się w niewielki podwieszany hamak na nasze bagaże, dzięki czemu nie będą one musiały leżeć na ziemi. Jeżeli planujemy nocować w hamaku w chłodniejsze dni, przyda się również odpowiednio ciepły śpiwór. Przy takim sprzęcie można spać w hamaku nawet przy minusowych temperaturach, na co decyduje się coraz więcej osób. Jeżeli mamy całe niezbędne wyposażenie i znamy technikę spania w hamaku, może to być bardzo wygodne miejsce na nocleg.