18-latek bez prawa jazdy prowadził samochód

18-latek bez prawa jazdy prowadził samochód

Posiadanie własnego samochodu oraz możliwość przemieszczania się nim to marzenie chyba każdego nastolatka. Szczególnie osoby, które zbliżają się do pełnoletności zastanawiają się poważnie nad możliwością kupna niedrogiego auta i zrobienia prawa jazdy. Czasami pożyczają samochód od rodziców lub innych krewnych. Kurs na prawo jazdy zaczynają często jeszcze przed skończeniem 18 lat, tak aby jak najszybciej przystąpić do egzaminu państwowego. Niektórzy jednak postanawiają poradzić sobie w inny sposób. Tak właśnie było w przypadku 18-latka zatrzymanego w Zręcinie. Przyjrzyjmy się nieco bliżej zaistniałej sytuacji.

Fałszywe prawo jazdy

Wczoraj (8 lipca 2022) po południu na ulicy Karpackiej w Zręcinie policjanci zatrzymali do kontroli volkswagena. Kierowcą okazał się 18-latek, który przedstawił policjantom swoje prawo jazdy. Okazało się jednak, że nie ma ono żadnych cech charakterystycznych dla prawdziwego  prawa jazdy, poza wyglądem. Na pierwszy rzut oka można by uznać, że prawo jazdy jest prawdziwe, jednak po bliższym przyjrzeniu się, łatwo dojść do wniosku, że takie nie jest. Dokument, który sprawdzili krośnieńscy policjanci nie posiadał charakterystycznych wytłoczeń, a jego powierzchnia była w całości płaska. Nie posiadał również żadnego hologramu ani grafik widocznych pod słońcem czy też po ustawieniu prawa jazdy pod odpowiednim kątem. Wszystko wskazywało, że prawo jazdy jest fałszywe.

Kara dla 18-latka

Zatrzymany kierowca z gminy Dukla tłumaczył, że otrzymał prawo jazdy drogą pocztową po pomyślnym zdaniu egzaminu państwowego. Po sprawdzeniu w systemie policyjnym okazało się jednak, że mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy ani żadnych uprawnień do kierowania jakimkolwiek pojazdem. Kierowca jak na razie trafił do aresztu, a jego samochód został niezwłocznie po zatrzymaniu odholowany na parking policyjny. W związku z podejrzeniem jakim jest popełnienie przestępstwa, nastolatkowi może grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności, a poza tym kara grzywny oraz zakaz kierowania pojazdami.