W Krośnie powstanie niezwykle nowoczesne przedszkole

W Krośnie powstanie niezwykle nowoczesne przedszkole

W miejscu, w którym jakiś czasu temu funkcjonowało Przedszkole Miejskie nr 1 przy ulicy Bohaterów Westerplatte niebawem powstanie zupełnie nowy budynek. Planowana budowa dotyczy nowoczesnej placówki z nowym wyposażeniem, które będzie sprzyjało zabawie przedszkolaków. Dzieci będą mogły z niego korzystać już w przyszłym roku.

Poprzednia placówka przy ul. Bohaterów Westerplatte funkcjonowała przez 43 lata. Budynek jednak nie nadawał się już do dalszej eksploatacji. Podczas jego budowania wydano dyspozycję, że żywotność związana z użyciem płyt kartonowo-gipsowych wynosi zaledwie 10 lat. Oznacza to, że przedszkole funkcjonowało ponad cztery razy dłużej, niż powinno.

Plan nowo budowanego przedszkola

Na ten moment w miejscu, w którym przez tak długi czas funkcjonowało Przedszkole Miejskie znajduje się plac budowy. Zakończenie stawiania nowej placówki ma nastąpić w przeciągu niecałego roku, bowiem planowany termin oddania inwestycji to 1 września 2022 roku.

Nowe przedszkole ma być jednokondygnacyjnym budynkiem, który swoim kształtem będzie przypominał literę „U”. Na łącznej powierzchni około 1300 metrów kwadratowych znajdzie się między innymi prawie 300-metrowy zadaszony taras, który będzie miejscem organizacji zabaw i wydarzeń na świeżym powietrzu.

Obok budynku z kolei pojawią się tereny zielone, gdzie umiejscowiony zostanie plac zabaw, a niedaleko niego parking dla 29 samochodów, w tym dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych. Przedszkole będzie ponadto energooszczędne, a to za sprawą instalacji fotowoltaicznej i zautomatyzowanych kotłów kondensacyjnych.

Nowoczesność i nowe wyposażenie

Jeśli chodzi o wnętrze nowego przedszkola, znajdzie się w nim sześć sal, które będą mogły pomieścić po 25 dzieci. Łącznie placówka będzie mogła przyjąć 150 podopiecznych. W każdej sali znajdą się łazienki z urządzeniami przystosowanymi dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dostępna będzie również nowoczesna stołówka.

Co najważniejsze, wszystkie elementy wyposażenia, takie jak leżaki, stoliki, dywany, meble, zabawki, pomoce dydaktyczne czy sprzęt multimedialny będą nowe. Łączny koszt wyposażenia wyniesie 350 tysięcy złotych, natomiast budowa przedszkola pochłonie kwotę 7,4 mln zł. 52% kosztów pokryje miasto z własnych pieniędzy.