Specjalne odsłonięcie "Ławki Kopernikańskiej" w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Krośnie

Specjalne odsłonięcie "Ławki Kopernikańskiej" w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Krośnie

Rok szkolny w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie rozpoczął się niezwykle uroczyście. Zbiegło się to z odkryciem specjalnej instalacji, „Ławki Kopernikańskiej”.

Ponieważ 2021 rok przyniósł 550. rocznicę urodzenia Mikołaja Kopernika, społeczność związana z tym liceum świętuje ten moment na różne sposoby. Uroczyste rozpoczęcie Roku Kopernikańskiego zbiegło się z datą urodzin tego wielkiego naukowca.

Dyrektor szkoły, Ryszard Józefczyk, podkreślił, że odsłonięcie ławeczki to kulminacyjny punkt wszystkich wydarzeń organizowanych przez cały rok. Przypomniał też, że pomysł na stworzenie miejsca, gdzie patron szkoły nie będzie samotny, rodził się w głowach wielu osób. Wiele różnych źródeł finansowania było brane pod uwagę.

Na szczęście, uzyskanie funduszy okazało się możliwe dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Projekt został zatwierdzony przez mieszkańców miasta, którzy poparli go w głosowaniu, co pozwoliło na jego realizację.

Za projekt architektoniczny odpowiedzialna była Karolina Częczek, absolwentka I LO, która obecnie przebywa w Stanach Zjednoczonych i prowadzi tam swoje biura projektowe. Dodatkowo jest ona wykładowcą na jednej z uczelni.