Podróże edukacyjne nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krośnie na Sycylii

Podróże edukacyjne nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krośnie na Sycylii

Dwóch pedagogów, Agnieszka Gonet i Grzegorz Jamroga, reprezentujących Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krośnie, miało przyjemność uczestniczyć w tygodniowym programie obserwacyjnym. Program ten został zorganizowany w miastach Barcellona Pozzo di Gotto i Milazzo, które znajdują się na malowniczej Sycylii.

Wizyta miała miejsce w kontekście projektu szkoły o nazwie „Otwarcie na świat i nowy wymiar edukacji branżowej” o numerze 2023-1-PL01-KA122-VET-000143064. Projekt ten jest realizowany przy wsparciu Programu Erasmus+ a konkretnie podczas realizacji inicjatywy „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, która jest finansowana ze środków europejskich przeznaczonych na rozwój społeczny.

Podczas swojego pobytu na Sycylii, nasi pedagodzy odwiedzili Instytut Wyższej Edukacji „Renato Guttuso” w Milazzo, gdzie mieli okazję obserwować różne lekcje. Wśród nich były zajęcia z baristyki, gotowania lokalnych potraw, przygotowywania deserów, nabywania umiejętności kulinarnej oraz obsługi klienta w restauracji na poziomie języka angielskiego.

Oprócz uczestnictwa w lekcjach, nauczyciele mieli okazję na dokładne zapoznanie się z infrastrukturą szkolną. Widzieli pracownie zawodowe i ich wyposażenie, a także spotkali się z pedagogami kształcenia zawodowego szkoły w Milazzo. Dzięki rozmowom i wymianie doświadczeń z lokalnymi nauczycielami mogli zgłębić strukturę włoskiego systemu edukacji, a przede wszystkim edukacji branżowej.

Cennym wsparciem podczas tego programu był Kamil Jastrzębski, koordynator projektu ze strony firmy „A Rocca”. Firma ta współpracuje z około 700 lokalnymi firmami i szkołami zawodowymi, a jednym z jej zadań jest organizowanie obserwacji pracy dla nauczycieli w Barcellona Pozzo di Gotto i Milazzo na Sycylii.